Horské středisko ELJON

Vznik Eljonu

Vznik a celá dosavadní existence střediska Eljon je spojena s osobou katolického kněze P. Jiřího Šlégra. Ten po svém příchodu do místní farnosti v roce 1997 společně se zakladatelkou hospicového hnutí v České republice MUDr. Marií Svatošovou vytvořil projekt "Podaná ruka" pro pomoc příbuzným pacientů a zaměstnancům Hospice Anežky České v Červeném Kostelci. Na jeho základě vznikl projekt s názvem "Středisko Eljon ve Špindlerově Mlýně", který se zabýval již přímo rekonstrukcí staré katolické fary ve Špindlerově Mlýně a jejím využitím. Zpočátku práce probíhaly pod patronací Občanského sdružení "Quo Vadis?" se sídlem v Olešnici v Orlických horách. K osamostatnění střediska došlo 20.4.2000, kdy vznikla nová právnická osoba "Obecně prospěšná společnost Eljon - Eljon o.p.s.", která středisko provozuje i v současnosti.

Samotná rekonstrukce budovy započala v létě 1997 za pomoci několika dobrovolníků a nevelkých peněžitých darů jednotlivců. Postupem času přibývalo jak rukou ochotných pomoci manuálně, tak i finančních příspěvků, především od zahraničních fondů a nadací.

Dárci

Náš velký dík patří zejména těmto organizacím:

Česko-německý fond budoucnosti
Renovabis
Samenwerkende Fondsen Midden-en Oost-Europa
Fidentia
Katolická farnost St. Jodokus, Wiesenthal
Kindermissionswerk
Kirche in Not/Ostpriesterhilfe
Heimatkreis Hohenelbe/Riesengebirge e.v.
Ministerstvo kultury ČR
Národní svaz českých katolíků, USA
Výbor dobré vůle


Celá rekonstrukce byla dokončena po šesti letech na podzim roku 2003, kdy královéhradecký biskup Dominik Duka OP středisko slavnostně otevřel a požehnal mu.


© 2004 - 2019     543 51 Špindlerův Mlýn 33     tel., fax: (+420) 499 523 852     e-mail: info@eljon.cz